ساعات کار : همه روزه ساعت 7 الی 22

Slider
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
بیماری نقرس را بیشتر بشناسید!

آرتریت نقرسی که نقرس نامیده می شود بیماری است که با رسوب کریستال های سوزنی شکل اسید اوریک ایجاد می شود. این کریستال ها در مایع مفصل و بافتها تجمع می یابند و موجب التهاب، تورم و درد شدید می شوند. مهم ترین مفصل مبتلا، شست پاست ولی نقرس ممکن است در دستها، آرنج، بازو، مچ، پا و زانو را هم درگیر کند.

حملات نقرس ممکن است چند روز طول بکشد و در طول این حملات، رسوب اسید اوریک در تاندون ها، غضروف و بافت های نرم تجمع می یابند. ممکن است این رسوبات، توده هایی به نام توفی را در پوست ایجاد کنند. کریستال هایی که در کلیه تجمع می یابند سبب ایجاد سنگ کلیه و آسیب کلیوی می شوند. در نقرس مزمن، شدت و تعداد حملات افزایش می یابد.

اسید اوریک محصول نهایی تجزیه پورین هاست. ترکیبی که در همه بافت های بدن و بسیاری از غذاها مانند جگر، لوبیا، مارچوبه ، قارچ و ... یافت می شود. اسید اوریک از طریق خون منتقل می شود و توسط ادرار دفع می شود. در افرادی که مقدار زیادی غذاهای غنی از پورین مصرف می کنند تولید اسید اوریک افزایش می یابد، یا  وقتی کلیه ها به خوبی قادر به دفع اسید اوریک نباشند، غلظت اسید اوریک در خون افزایش می یابد. هنگامی که کریستال ها در مفاصل تجمع می یابند موجب درد و نقرس می شوند.

 

نقرس در مردان بیشتر از زنان دیده می شود. در بالغین به ویژه در مردان بالای 30 سال و زنان پس از یائسگی شایع تر است. در افرادی که سابقه خانوادگی نقرس دارند، افراد چاق، افراد مبتلا به فشار خون بالا، دیابت تیپ 2، بیماری های قلبی عروقی و کلیوی، خطر ابتلا به نقرس افزایش می یابد.

نقرس باید از سایر بیماری هایی که علائم مشابه دارند افتراق داده شود که عبارتند از: بیماری شبه نقرس که با رسوب کریستال های پیروفسفات کلسیم همراه است، ارتریت سپتیک ( عفونت مفصلی) و آرتریت روماتوئید . درمان این بیماری ها با نقرس متفاوت است.

تست های مربوطه:

تست های آزمایشگاهی:

  • آنالیز مایع مفصل: جهت تشخیص کریستال های شبه سوزنی اسید اوریک یا سایر کریستال هایی که وجود دارد و نیز بررسی عفونت مفاصل
  • اسید اوریک: بررسی سطح اسید اوریک در خون که اگر نقرس تایید شود به صورت منظم برای پیگیری بیماری به کار می رود.
  • Basic metabolic panel (BMP): این تست ها برای ارزیابی عملکرد کلیه به کار می روند.
  • CBC: برای بررسی افزایش غیر طبیعی گلبول های سفید و کمک به تمایز نقرس از ارتریت سپتیک
  • تست هایی مانند RF ، ANA برای رد سایر بیماری هایی که علائم آرتریت را به همراه دارند.

اگر شک به ارتریت سپتیک وجود داشته باشد، کشت خون و کشت مایع مفصل هم ممکن است درخواست شود.

 

تست های غیر آزمایشگاهی

X-ray  مفاصل مبتلا ممکن است رسوب کریستال های اسید اوریک و آرتریت نقرسی را نشان دهد.

 

درمان

هدف درمانی در نقرس کاهش التهاب و درد از طریق کنترل سطح اسید اوریک می باشد. در حملات حاد، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن برای کاهش درد و التهاب تجویز می شود و اگر لازم باشد داروهای کورتیکواستروئیدی مانند پردنیزون استفاده می شود. اگر علائم کنترل نشوند، کلشی سین هم تجویز می شود.

بیماران باید تغییراتی نیز در سبک زندگی خود ایجاد کنند که عبارتند از:

  • کاهش مصرف الکل
  • مصرف غذاهای کم چرب و سبزیجات و اجتناب از مصرف غذاهای غنی از پورین مانند جگر، کاهش مصرف گوشت، ماهی، قند و نمک
  • ورزش منظم و کاهش وزن
  • افزایش مصرف مایعات جهت بهبود عملکرد کلیه

 


آزمایشگاه در اصفهان- آزمایشگاه تشخیص طبی ، پاتولوژی و سیتولوژی دکتر فولادی اصفهان

 تلفن تماس: 32232910-031

آدرس سایت آزمایشگاه :

www.Fooladilab.ir

بیماری نقرس

بیماری نقرس

بیماری نقرس