ساعات کار : همه روزه ساعت 7 الی 22

Slider
Calprotectin
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

کالپروتکتین تستی است که روی مدفوع انجام می شود تا التهاب روده ای مشخص شود التهاب روده با برخی عفونت های باکتریایی و در افراد مبتلا به IBD(بیماری التهابی روده) و نیز شدت بیماری مرتبط می باشد.
در صورت اسهال مداوم خونی یا آبکی می تواند همراه با تستهای دیگری مانند کشت مدفوع برای تشخیص عفونت باکتریایی و تست گلبولهای سفید در مدفوع و یا خون مخفی در مدفوع (OB) بکار می رود.
در صورت مشکوک بودن به التهاب ، سایر تستهای مربوط به التهاب مانند ESR و CRP نیز انجام می شود.
کالپروتکتین ممکن است برای کمک به تشخیص در مواردی که با اندوسکوپی مشکوک به IBD هستیم بکار رود.تشخیص IBD معمولا با اندوسکوپی برای بررسی روده ها و برداشت قسمتی از بافت (بیوپسی) برای ارزیابی التهاب و تغییر در ساختار بافت محرز می شود.این تست غیر تهاجمی است و اگر التهاب وجود نداشته باشد معمولا ضروری نیست.
تست کالپروتکتین برای تمایز IBD و سایر بیماری های غیر التهابی روده بکار می رود .

Fecal occult blood test and fecal Immunochemical test

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

خون مخفی در مدفوع و تست ایمونوشیمی مدفوع -Fecal occult blood test and fecal Immunochemical test

با نامهای FoBT ، Stool occult blood ، تست گایاک ، FoBT ایمونوشیمی نیز شناخته می شود.
تستهای مرتبط:
CBC ،کالپروتکتین و Stool DNA
مهمترین تست خون مخفی در مدفوع (FoBT) یا تست ایمونوشیمی مدفوع (FIT) غربالگری اولیه سرطان کولون است.بیشتر موارد سرطان کولون با ایجاد پولیپ های روده ای خوش خیم شروع می شود ، پولیپ های خوش خیم در افراد بالای 50 سال اغلب بی خطرند ولی برخی می توانند سرطانی شوند.
شاید خون در مدفوع تنها علامت اولیه سرطان است بنابراین اگر زود تشخیص داده شود درمان را می توان سریع آغاز کرد و از پیشرفت سرطان جلوگیری نمود.
دومین مورد کاربرد تست OB تعیین علت آنمی است مانند از دست دادن خون از یک زخم خونریزی دهنده . اگر فردی علائم آنمی مانند خستگی ، کاهش هموگلوبین و هماتوکریت و مدفوع سیاه را داشته باشد پزشک تست OB را درخواست می دهد.

Fecal Fat

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

چربی مدفوع - Fecal Fat

تست چربی مدفوع همراه با سایر تستهای مدفوع یا به دنبال آنها برای بررسی علت اسهال مزمن و مدفوع چرب و شل (Loose) و بدبو (Steatrrhea) بکار می رود.
تستهای مدفوع عبارتند از:
تست خون مخفی (برای بررسی خون در مدفوع)(FoBT)
Ova and parasite (تخم وانگل) OandP برای تشخیص انگل
گلبول سفید در مدفوع
الاستاز مدفوع:آنزیم شکننده پروتئین که توسط سلول های پانکراس ترشح و تولید مشود و به تجزیه توسط آنزیم مقاوم است و می تواند در مدفوع اندازه گیری شود.
مقدار این آنزیم در نقص پانکراس کاهش می یابد.

کشت ادرار Urine Culture (UC)

User Rating: 4 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive

کشت ادرار برای شناسایی باکتری یا مخمر ایجاد کننده عفونت استفاده می شود و می تواند همراه با تستهای حساسیت برای تعیین آنتی بیوتیکی که مانع رشد میکروب عامل عفونت می شود انجام شود و نتایج آن به پزشک نشان می دهد که کدام دارو کارایی بیشتری برای درمان عفونت دارد.

بیشتر عفونتهای ادراری به آسانی درمان می شوند ولی عفونت ممکن است به کلیه ها برشد.عفونت کلیه ها خطرناک تر است و میتواند منجر به آسیب دائمی به کلیه ها شود.

در برخی موارد عفونت ادراری می تواند به عفونت در خون منجر شود (سپسیس یا سپتیسمی) که می تواند کشنده باشد.

افراد مبتلا به بیماری های کلیوی یا بیماری های دیگری مانند دیابت یا سنگ کلیه که کلیه ها را درگیر می کند و نیز افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی داردند به عفونتهای ادراری مکرر مستعد تر باشند.

علایم عفونت ادراری عبارتند از:

تکرر ادرار ، سوزش ادرار ، ادرار تیره با بوی بد ، درد پشت

Urine Analysis (UA)
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Urine Analysis (UA)

تستهای مرتبط:کشت ادرار ، پروتئین ادرار ، BUN ، کراتی نین ، آلبومین ادرار ، آنالیز سنگ کلیه ، تستهای گلوکز ، پنل کلیوی ، بیلی روبین و ....
آنالیز ادرار شامل یک سری تست غربالگری است که برای تشخیص بعضی بیماریها بکار می رود و می تواند برای غربالگری و یا کمک به تشخیص اختلالاتی مانند عفونتهای دستگاه ادراری ، بیماری های کلیه ، مشکلات کبدی ، دیابت و یا سایر بیماری های متابولیک بکار می رود.