ساعات کار : همه روزه ساعت 7 الی 22

Slider
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
Copper

نام آزمایش:مس (Copper)
چرا و چه موقع آزمایش انجام می شود؟

• تشخیص کمبود یا افزایش مس در بدن
• اندازه گیری مس در خون (مس تام و آزاد)، ادرار (میزان دفع مس در ادرار ۲۴ ساعته) یا کبد (میزان مس در بافت کبد)
• کمک به تشخیص و پیگیری بیماری ویلسون
• پیگیری و نظارت بر بیماران تحت درمان و ارزیابی میزان اثر بخشی درمان

در صورت غیر طبیعی بودن نتیجه¬ی آزمایشات سرولوپلاسمین و مس خون، به منظور ارزیابی وضعیت ذخیره¬ی مس بدن، میزان مس در بافت کبد اندازه گیری می شود.
هدف از انجام آزمایش


هدف از انجام آزمایش، اندازه گیری مقدار مس در خون، ادرار یا بافت کبد است. مس یک ماده معدنی حیاتی برای بدن محسوب می شود و در ساختمان بعضی ازآنزیم ها وجود دارد. این دسته از آنزیم ها در تنظیم متابولیسم آهن، تولید بافت همبند (پیوندی)، تولید انرژی در سطح سلولی، تولید ملانین و همچنین در تنظیم فعالیت های مغز و دستگاه عصبی نقش دارند.

مس در بسیاری از غذاها مانند خشکبار، شکلات، قارچ، صدف، میوه های خشک و جگر وجود دارد. همچنین پختن غذا در ظروف مسی باعث نفوذ مقداری مس در غذا می شود. معمولاً مس مورد نیاز بدن از طریق روده جذب می شود. مس پس از جذب از روده به پروتئین های خاصی متصل شده و به کبد منتقل می گردد. در کبد مقداری از مس ذخیره شده و بقیه¬ی آن به پروتئینی به نام آپوسرولوپلاسمین متصل می شود. در نتیجه¬ی اتصال مس به اپوسرولوپلاسمین، سرولوپلاسمین تشکیل می شود. هر مولکول سرولوپلاسمین شامل هشت اتم مس است. تقریباً ۹۵ درصد از مس موجود در خون در ترکیب با سرولوپلاسمین است و بقیه¬ی آن به صورت مس آزاد در جریان خون وجود دارد.
تست سرولوپلاسمین و سایر آزمایشات مربوط «مس» برای تشخیص بیماری ویلسون و همچنین بررسی وضعیت متابولیسم مس در بدن به کار می رود. کبد مازاد مس را در صفرا می ریزد که در نهایت از طریق مدفوع از بدن دفع می شود. مقداری از مس نیز از طریق ادرار از بدن دفع می گردد.

آزمایشگاه در اصفهان- آزمایشگاه تشخیص طبی ، پاتولوژی و سیتولوژی دکتر فولادی اصفهان

 تلفن تماس: 32232910-031

آدرس سایت آزمایشگاه :

www.Fooladilab.ir